Örgü Modelleri

Babet Patik Nasıl Örülür?

Spread the love

Bayanların severek yaptığı örgü işlerinden en kolay olanı patiklerdir. Kolay yapımlı nasıl örülür? Bir bakarsak;

Malzeme

Babet patik yapmak için öncelikle patiğin malzemelerinin temin edilmesi gerekir. Gerekli malzemeler;

  • Uygun örgü ipleri
  • Şiş veya tığ
  • Süslemek için malzeme

Her Mevsime Uygun

Her mevsim rahatlıkla kullanılacak olan babet patikler ayağı yerden keser. Büyükler ve küçüklere göre yapılabilen bu babetler hem şık hem uzun ömürlü

Tığ İşi

Tığ aparatı ile yapılacak babet patik için öncelikle ayağın uzunluğuna göre zincir örülür. Bu zincir sık iğne şeklinde ayak tabanının genişliğince büyütülür. Daha sonra ayak duvarı yapılması için tabanın etrafı en az 4 sıra sık iğne veya daha farklı bir model ile örülür. Bu 4 sıra bittikten sonra ayakucunu yapmak için yine ayakucu büyüklüğüne göre ve belirlenen kısımda bir kaç sıra sık iğne ile örülerek noktalanır. Süslemeler babet patiğin ayakucu kısmına ve babetin ayak duvarına yapılır.

HANIMLAR, BU MODEL TARİFİNE BAKMADAN GEÇMEYİN!!! TIKLAYIN!!!  Örgü Fırfır Nasıl Yapılır?

Babet patiğe bağcık yapılacak ise yine tığ ile uzun bir zincir yapılır ve babetin açık kısmından belli aralıklarla geçirilerek ayakucu önünde birleştirilir.

Şiş İşi

Şiş aparatı ile yapılacak babet patikte tığ işindeki mantık ile hareket edilir. Şiş işinde belki ayrı ayrı parçalar örülerek birleştirme yapılabilir. Bu basit model babet patik modelleri olup motifli ve farklı modellerle de babet patik yapılabilir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı