Örgü Modelleri

Çift Pirinç Örgü Nasıl Yapılır?

Spread the love

En çok İskandinav ülkelerinde kış aylarında tercih edilen örgü modellerinden çift pirinç örgü nasıl yapılır? Örgüde kullanılması gerekenler nelerdir? Püf noktaları nedir?

Türkiye’de örgü çeşitlerinin en kolayı olarak bilinmektedir. Örmeye yeni başlayanların tercih edebileceği bir model olan çift pirinç örgü modelidir. Örgüde hevesli olanların ve çabuk bitmesini isteyenler bu modeli kullanmayı tercih etmelidirler. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus da ilmeklerin tersini düzünü karıştırmamalısınız. Çift pirinç örgü modeli için;

Gerekli malzemeler

  • Yün ip
  • Şiş

Çift pirinç örgü yapılışı

  • Öncelikle ipliğin yönü kendinize doğru olacak şekilde tersten ilmek alarak iki tane ters ilmek örülür.
  • İpin yönünü arkaya çevirerek iki ilmekte düzden örülür.
  • Diğer sırada iki ilmek düz örülen ilmeğin üstüne ters olarak, ters olan iki ilmeğin üstüne de düz olarak örülür.
HANIMLAR, BU MODEL TARİFİNE BAKMADAN GEÇMEYİN!!! TIKLAYIN!!!  En Popüler Panço Şal Örgü Modelleri

Bu şekilde örülecek olan modeli yapabilirsiniz. Çok karışık bir model olduğu görülse bile aslında dikkatli yapıldığı zaman çok kolay olduğu anlaşılmaktadır. Önemli olan sayıları ve yerlerini karıştırmamaktır.

Çift pirinç örgü modeli ile kazakların alt kısımları kol ağızları ve yaka kısımlarında da tercih edilebilir. Çok şık modeller ortaya çıkar. Bebek battaniyesi modellerinde ve bebek yelekleri modellerinde de tercih edilmektedir. Kış günü sizi sıcak tutacak olan atkı modelleri, patik modelleri ve bere modellerinde de kullanılabilmektedir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı