Örgü Modelleri

Örgü Nasıl Örülür?

Spread the love

örmeyi öğrenmek isteyen bayanların ? tarzında araştırma yapması son derece doğaldır. Örgü örmenin aşamaları vardır. Eğer hiç örgü bilmiyorsanız aşama aşama bu işi öğrenebilirsiniz.

Örgü Çeşitleri Nelerdir?

Örgüleri çeşitlemek istediğimizde;

  • Tığ işi,
  • Şiş işi,
  • Makrome işi

diye ayırmak mümkündür.

Tığ İşi Örgü Nasıl Örülür?

Tığ işi örgü örmek için, tığ ve ip kullanılmaktadır. Bu örgü şekline zincir çekilerek başlanılır. Zincir çekmeyi düğüm atmaya da benzetmek mümkündür. Sağ ele ip dolanır. Diğer eldeki tığın ucu ile iplik tutulur. Tığın ucundaki ipliğe sağ elden gelen iplik çekilir. Tığın ucundaki kanca ile iplik yukarı kaldırılır. Saat yönünde döndürülür ve iplik kanca ile diğer ipliğin içinden geçirilir.

HANIMLAR, BU MODEL TARİFİNE BAKMADAN GEÇMEYİN!!! TIKLAYIN!!!  Tunus İşi Patik Tabanı Nasıl Yapılır?

Şiş İle Örgü Nasıl Örülür?

Şiş ile örgü örmek için şiş ve iplik gerekir. Örgüye şişin üzerine iplikten düğüm atılarak başlanır. Sağ işaret parmağına iplik dolanır. Sol eldeki şişin ucuna saat yönünde tek bir ilmek alınır ve işaret parmağındaki iplik bırakılır. Şişin ucu sıkılanır.

Bu işlem örgü kaç ilmek olarak örülecekse o sayıda devam eder. İkinci sırada şişin içindeki ilmekler işaret parmağında bulunan ipten alınarak ilmeğin içinden geçirilir. Her ilmek için işaret parmağından ayrı ip alınır.

Makrome İşi Nasıl Örülür?

Makromede ilk öğrencilikte makrome ipini halka ile örmek doğru tercihtir. Bunun için halkanın içine makrome iple düğüm atılır. İplerin hepsi aynı uzunlukta olur ve bu örgü ile değişik süs eşyaları yapılır.

HANIMLAR, BU MODEL TARİFİNE BAKMADAN GEÇMEYİN!!! TIKLAYIN!!!  El İşi Nedir? 2019 El İşi Modelleri Nelerdir?


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı